Prima pagină » Discutii despre alte plante suculente » Prezentarea plantelor suculente

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Aug 29, 2009 6:55 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Desi este iarna inca aici in NZ, Echeveriile se pregatesc sa infloreasca. E. x Imbricata infloreste de regula mult mai tarziu, de la mijlocul primaverii pana spre inceputul verii. Cu toate acestea, una din cele 8 sau 10 clone raspandite in rock garden s-a gandit sa-mi faca o surpriza:

Imagine

Imagine

... o ciudata inflorire terminala, mult mai puternica, dublata de cateva flori normale. Este singura planta din cele 8 sau 10 pe care le am care da semn ca vrea sa infloreasca.

Toate cele bune,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
MesajScris: Dum Aug 30, 2009 4:23 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Eduart,

Eduart scrie:
Salut tuturor,

Desi este iarna inca aici in NZ, Echeveriile se pregatesc sa infloreasca.


Mă întreb ce vor face când va fi vară la voi ?
Presupun că iernile de acolo nu prea seamănă cu cele de aici. Este posibil ca plantele în NZ să aibă un ciclu de dezvoltare continuu, mă refer la cele naturalizate, datorită condiţiilor specifice.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 01, 2009 6:36 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Alexandru,

… nici un moment de plictiseala aici in emisfera sudica… am flori si vara si iarna (la modul general vorbind). Sunt plante care intra in repaos iarna, altele vara...

Nu stiu cum este in natura (nu am intalnit inca Echeverii naturalizate, desi exista cateva specii si aici), dar in cultura cele mai multe Echeverii infloresc primavara; formarea tijelor florale incepe insa din miezul iernii. Practic toate speciile care trebuie sa infloreasca primavara sunt acum in stadii mai mult sau mai putin avansate de formare a bobocilor si nu sunt putine, ba cateva au si inflorit. Doua exceptii insa – o Echeveria lilacina, recent transplantata din ghiveci in rock garden care cred ca va “sari” peste etapa infloririi anul asta – si o Echeveria setosa care are si ea scuza transplantarii desi o tin in continuare in sera. Mai am o planta cumparata in 2002 ca Echeveria rubromarginata (stiu acum insa ca este o planta impostor, de origine hibrida dubioasa), care este foarte mofturoasa, uneori infloreste, alteori nu, niciodata foarte abundent chiar si atunci cand o face. Nici ea nu da nici un semn inca, dar cum este mofturoasa din fire – nici n-o pun la socoteala!

Exista o a 2-a grupa de Echeveriii care infloresc mai tarziu, de regula de la sfarsitul primaverii pana in miezul verii, dar care pot continua uneori cu infloriri sporadice pana spre inceputul iernii. Acestea au nevoie de mai multa caldura si de insolatie rezonabila in perioada imediat premergatoare infloririi. Echeveria x Imbricata face parte din aceasta categorie, nici nu ar fi trebuit sa “miste” pana cand nu se incalzeste bine. Am 8 sau 10 clone, insumand poate 50 – 60 de rozete – numai la una singura s-a produs acest fenomen ciudat. Cineva de pe ICN mi-a semnalat un fenomen oarecum similar cu unul din hibrizii sai de Graptopetalum – o aparenta inflorire multipla, care s-a dovedit ulterior a fi fost aparitia unor lastari intr-un mod cu totul atipic. Cred ca ceva similar mi s-a intamplat si mie cu ceva timp in urma simultan la doua Echeveria x ‘Set Oliver’ – in final fiecare planta a avut cate o rozeta nou formata, de dimensiuni ceva mai mici, cocotata pe o tulpina lunga la 5 – 6 cm deasupra nivelului la care erau celelalte rozete. Din pacate nu am dat importanta (si nici nu am fotografiat) fenomenul, am constatat ciudatenia la oarecare timp dupa ce s-a produs. Si din astea am 10 - 12 raspandite in rock garden, plantele la care s-a produs fenomenul sunt insa – cred ca nu intamplator – invecinate. In ambele cazuri insa (ma refer la hibridul Graptopetalum si la Echeveria x ‘Set Oliver’) situatia a fost identica – falsele flori devenite rozete noi au aparut axilar. In cazul Echeveria x Imbricata insa exista atat flori axilare, de dimensuni normale si avand aspect normal, cat si o aparenta inflorire terminala (direct din meristem) de dimensiuni cel putin triple fata de un boboc floral normal. Nu-mi dau inca seama bine, este poate un pic cam devreme dar eu cred ca este intr-adevar o floare, nu exclud insa faptul ca ar putea fi si ceva asemanator unui lastar. Ramane de vazut. Clar anormal este si momentul in care a fost initiat fenomenul – la inceputul lunii August. In mod normal Echeveria x Imbricata infloreste aici in Decembrie iar primele semne ale infloririi apar prin Octombrie.

Inca o ciudatenie – in toate cele trei cazuri mentionate anomaliile s-au produs la hibrizi, ceea ce ma face sa cred ca poate au existat conditii climatice sau de cultura care au activat anumite gene recesive… astept cu sufletul la gura sa vad continuarea.

Toate cele bune,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 08, 2009 6:20 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Iata si continuarea... a fost intr-adevar o inflorire extrem de neobisnuita:

Imagine

Imagine

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Oct 08, 2009 11:03 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Eduart,

Foarte interesant. Atât tija florală cât şi florile. Mi se pare interesantă şi culoarea plantei. Celelalte clone ce fac ?

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 09, 2009 7:13 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut Alexandru,

Celelalte clone abia intra in vegetatie... sau incearca sa-si revina dupa o iarna rece.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 31, 2010 8:47 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Datorită bunăvoinţei şi pasiunii lui Eduart, evoluţia acestei înfloriri neobişnuite se poate urmări pas cu pas într-un articol pe prima pagină a site-ului

http://www.aztekium.ro/modules.php?name ... ge&pid=103

Multe imagini foarte bune şi o descriere detailată a evoluţiei înfloririi

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 21, 2010 9:41 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Iata si o continuare la acest subiect - de data asta o planta de la Alfriston Botanic Gardens. Notati caracteristicile diferite ale acestei infloriri gigantice:

Imagine

Imagine

Toate cele bune,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 21, 2010 2:32 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Eduart,

Interesant că fenomenul se repetă şi la alte plante şi în locuri diferite. La acesta din urmă parcă există o asemănare şi mai mare cu tija florară de la Sempervivum.
Nu cred că avem competenţa de a face afirmaţii care să fie luate ca şi reguli de necombătut în acest caz, dar unele presupuneri se pot face.
S-ar putea să fi fost cândva, undeva o încrucişare accidentală sau voită de Echeveria X Sempevivum din care să fi rezultat un individ nu chiar reuşit, care cu timpul să se fi pierdut, dar uni descendenţi să fi păstrat ceva din caracteristicile de Sempervivum care pot să apară accidental.
Poate exista în mediul din Noua Zeelanda ceva care să determine unele modificări genetice la unele suculente care să declanşeze apariţia acestor, hai să le numim, malformaţii.
Sunt presupuneri care bineînţeles se pot combate şi pot face comentarii pe seama lor.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România