Prima pagină » Discutii despre cactusi » Prezentarea cactusilor din natura

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Aztekium valdezii
MesajScris: Mie Iun 19, 2013 4:48 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
O noua specie de Aztekium a fost descoperita!
Se numeste Aztekium valdezii, plantele mature au 5 coaste (ca un Astro myriostigma), aspect plicaturat, flori mov, talia plantelor este mica. Cresc in Nuevo Leon.
Pe facebook cactusi.net am distribuit o imagine cu planta.
Sa speram ca vom avea si noi exemplare in colectii cat mai curand!
Pe pagina mea de facebook e poza cu planta inflorita.
Adevarul e ca stiam din iarna de noua descoperire, dar mi-a fost prezentata rugat fiind sa pastrez secretul. Acum nu mai e un secret; cred ca rau au facut spunand, vanatoarea de exemplare deja a inceput.
Precum se vede nu doar asociatia noastra e in dezvoltare, ci si genul de cactusi care ii este simbol. :D Oare cate minuni cactusistice mai sunt de descoperit?

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aztekium valdezii
MesajScris: Vin Iun 28, 2013 5:43 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Domnul Mario Valdez, descoperitorul speciei, ne-a permis sa utilizam o fotografie a plantei care e parte din lotul de exemplare recoltat pentru producerea de seminte.
Imagine

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aztekium valdezii
MesajScris: Dum Iul 07, 2013 12:21 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 27, 2010 4:21 pm
Mesaje: 16
Localitate: Sighisoara
Buna tuturor !

Ce sa zic ... :roll: Este frumos , interesant si mai ales ca sunt fan Aztekium ...vreau si eu !!! :D

Cu apreciere , Titus.

_________________
Titus.
http://flytitus.sunphoto.ro/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aztekium valdezii
MesajScris: Vin Aug 23, 2013 7:29 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Primele seminte sunt disponibile aici

http://www.gerardo.cz/en/184-aztekium

Sunt destul de scumpe (ca 20 de euro) si doar 5/pachet, dar e un inceput.

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aztekium valdezii
MesajScris: Lun Dec 01, 2014 7:28 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Puteti vedea aici cum arata Aztekium valdezii in natura - printre alte minunatii specifice zonei :



Iar aici - dupa cate am inteles din spaniola - este o expunere privind multiplicarea acestei specii prin altoire, samd. Daca e cineva care intelege mai mult din expunerea facuta, il rugam sa ne explice si noua:


_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Aztekium valdezii
MesajScris: Mar Dec 02, 2014 12:00 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Nu am timp acum sa vad intreg filmul (ma refer la al 2-lea) si oricum nu inteleg foarte bine spaniola vorbita (mie dati-mi un text scris…). Am sa incerc sa-l deslusesc cand voi avea timp…

Evident, acest proiect a fost demarat imediat dupa descoperirea A. valdezii si in principiu este binevenit, cu toate limitarile de care voi vorbi mai tarziu. Din pacate si asa, este prea putin, venit prea tarziu. Raul a fost facut si, mai mult, a fost incurajat si intretinut de toti cei care au cumparat si mai cumpara ilegal plante si seminte din habitat. S-a trecut relativ recent prin parlamentul Mexican o lege speciala de protectie a A. valdezii … o fanfaronada totala, o campanie publicitara, ce sa mai protejezi? Mai bine ar fi anchetat cum si de ce a fost vanduta locatia tipului? De ce o revista mexicana de renume (nu as mai spune de prestigiu… ca deh, oamenii sunt oameni si tot mici sunt chiar si atunci cand se ascund in spatele unui nume mare) a intarziat inadmisibil si nejustificat, aproape un an, publicarea descrierii originale a unei specii extrem de importante atat pentru stiinta cat si pentru hobby-isti, exasperand autorii si aproape punandu-i in situatia ca A. valdezii sa fie descrisa de… altii…(A. snicerii?). De ce in acest timp date si fotografii confidentiale au fost strecurate pe piata? Cum se explica ca propaganda concertata pe internet s-a declansat numai cand vanzatorii aveau stocul facut si descrierea in lucru avansat? Cum se face ca autoritati de mediu care – conform legii – ar trebui sa fie depozitari confidentiali, au raspandit informatii sensibile pe canale subterane, furnizand... altora... munitia necesara? Cum se face ca in mod obisnuit locatia tipului, atunci cand vorbim de o specie seminala, este mereu devalizata abia dupa ce se descopera si alte locatii, tinute in rezerva? Asa a fost in trecut, cu Digitostigma, asa s-a intamplat si mai nou cu Mammillaria bertholdii, asa se va intampla si cu alte specii, pe viitor, daca nu se va strange surubul odata.

Pe de alta parte, propagarea prin altoire are un efect minor in randul colectionarilor… asa propaghezi o clona, nu o specie. Pentru o planta de acest gen merge pentru cateva generatii, dupa care vor apare inevitabil fenomene degenerative. Mai mult, chiar si saturatea pietei cu clone nu va stopa comertului ilegal. A. valdezii nu este o plata pentru incepatori ci pentru colectionari experimentati si pentru cunoscatori. Acestia nu se vor multumi niciodata cu produse clonate, ci vor dori sa aiba indivizi distincti din punct de vedere genetic. Cererea va exista, si unde-i cerere va fi si oferta! Trist, dar adevarat. Pana la producerea de seminte in cultura (si care sa poata fi distribuite legal!!!) mai este de asteptat! Clonarea prin altoire speculeaza insa o portita in legea mexicana; conform legii este ilegal sa ai plante sau seminte ale acestei specii, dar este perfect legal sa detii exemplare altoite si sa propaghezi prin altoire.

Cheers,
Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România