Prima pagină » Cereri si oferte de cactusi si suculente » Cereri si oferte de cactusi

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Mar 19, 2012 4:51 pm
  


Membru din: Vin Mar 16, 2012 6:46 pm
Mesaje: 3
Buna ziua!
Mă bucur să-i găsesc pe vechii prieteni ai tatălui meu, Dr.Vasile Lungu, acum trecut în neființă, uniți sub egida unui forum. Mulțumesc celor care nu l-au uitat și l-au amintit între colecționari.
Am deschis acest topic deoarece este păcat să nu beneficieze cei pasionați de informațiile valoroase din cărțile adunate cu migală și efort în decursul timpului de către tatăl meu. Voi începe să postez, cu permisiunea administratorului forumului, o parte din lista cărților deținute, cărți pe care nu am dreptul moral, deși sunt amintiri valoroase să le păstrez în detrimentul colecționarilor și a celor pasionați. Din câte am observat, unele dintre ele nu s-au reeditat și sunt foarte greu de găsit și achizitionat. Lista a fost alcătuită de către mama mea (Dna Patricia Lungu).

LISTĂ CĂRȚI:

1) Tephrocactus und andere Feigenkakteen , Michael Kießling Josef Pöschl.......................................200 euro
2) Die Gattung Astrophytum. Arten Hybriden Kultur, Sadovsky Schütz..............................................90 euro
3) Die Gattung Escobaria. Eine Zusammenstellung wichtiger Arbeiten in deutscher Übersetzung.............80 euro
4) Freiland Sukkulenten, Fritz Kohlein......................................................................................... 64 $
5) The Native Cacti of California, Lyman Benson...........................................................................52 $
6) Cacti and succulents of El Paso, Clark Champie ........................................................................25 $
7) Die Gattung Sulcorebutia,von Karl-Heinz Brinkmann....................................................................36 euro
8) Sulcorebutia, Ulmer ............................................................................................................ 55 $
9) Pedio und Sclerocactus Fritz Hochstätter................................................................................ 35 euro
10) Bromelien, Werner Rauh vol 1 și 2......................................................................................... 30 euro
11) Kakteen an ihren Standorten, Werner Rauh.............................................................................34 euro
12) Sukkulenten, Werner Rauh ..................................................................................................56 euro
13) Epiphyllum - The Speldor of Leaf Cacti..................................................................................100 euro
14) Discocactus AFH Buining......................................................................................................14 euro
15) Freude mit Kakteen, Walther Haage (1954, DDR) ................................................................. 12,50 euro
16) Litops Lebende Steine, Rudolf Heine......................................................................................38 euro
17) Schöne Kakteen richtig pflegen, Walther Haage.......................................................................10 euro
18) Die Gattung Turbinicarpus....................................................................................................40 euro


Cartile apartin mamei mele, Dna.Patricia Lungu
Pentru comenzi, puteti suna la telefon : 0730.168.775
0762.667.564
0256.336.656
sau utiliza adresa de e-mail: patriciaghemes@yahoo.com
Fişiere ataşate:
Epiphyllum.jpg
Epiphyllum.jpg [ 12.15 KiB | Vizualizat de 4175 ori ]
,
Fişiere ataşate:
Die Gattung Escobaria.jpg
Die Gattung Escobaria.jpg [ 16.29 KiB | Vizualizat de 4175 ori ]
Fişiere ataşate:
astrophytum die gattung sadovsky schütz.jpg
astrophytum die gattung sadovsky schütz.jpg [ 18.49 KiB | Vizualizat de 4175 ori ]
Fişiere ataşate:
Litops lebende steine udolf Heine.jpg
Litops lebende steine udolf Heine.jpg [ 100.6 KiB | Vizualizat de 4175 ori ]


          Sus  
 
MesajScris: Lun Mar 19, 2012 9:48 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună seara,

În primul rând, vă urez bun venit pe forumul asociației.
Tatăl dumneavoastră va rămâne veșnic printre membri asociației. Nu numai pentru faptul că a fost unul dintre fondatorii asociației, a fost un adevărat dascăl pentru mulți colecționari din generațiile care i-au urmat. Ne străduim în cadrul asociației să-i ținem amintirea vie. Premiul anual acordat de asociație, constituit cu acordul mamei dumneavoastră, se dorește a fi un omagiu față de personalitatea sa.
Postați fără nici o grijă lista de cărți, sper să ajungă în mâini bune. Pentru așa ceva nu trebuie nici un fel de permisiune.

Cu stimă

Tar Alexandru


          Sus  
 
MesajScris: Mar Mar 20, 2012 10:24 am
  


Membru din: Vin Mar 16, 2012 6:46 pm
Mesaje: 3
Vă mulțumesc domnule Tar!
Mama permanent va amintește atât pe dumneavoastră cât și pe ceilalți vechi prieteni.Și vă mulțumesc in numele ei pentru păstrarea vie a amintirii tatălui meu.
Sper prin intermediul asociației și a forumului, cărțile să-și găsescă posesorii meritați.
Cu deosebită stimă, Patricia


          Sus  
 
MesajScris: Mar Mar 20, 2012 9:19 pm
  


Membru din: Vin Mar 16, 2012 6:46 pm
Mesaje: 3
Cartea intitulata "Cacti and succulents of El Paso, Clark Champie" nu mai este disponibila.
S-a vindut si ma bucur ca a ajuns la un mare iubitor, pasionat de aceste plante senzationale. Intr-adevar, e nevoie doar de un moment sa te indragostesti de ele, insa pentru a le ingriji corespunzator e nevoie de o viata de studiu!


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România