Prima pagină » Discutii despre cactusi » Daunatorii si bolile cactusilor

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Soareci si sobolani
MesajScris: Joi Oct 26, 2017 12:48 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Adaug la capitolul "Boli si daunatori" niste inamici mai putin "plauzibili", dar iata ca se intampla ! Bineinteles, risca cei care isi tin colectiile in spatii care pot fi "vizitate" de astfel de musafiri. Eu am sera la tara si tin cateva panouri deschise pana tarziu in toamna, ar fi trebuit sa ma gandesc la asta ... dar am crezut ca javrele o sa ramana la porumbul si cartofii aflati la discretie !

Anul trecut am gasit o M. bocasana cu suprafata razuita de spini pe o suprafata de vreo 3 cm patrati. Mi s-a parut ciudat, pentru ca melcii nu prea mananca in felul asta preferential, dar, dupa o inspectie atenta, n-am gasit nimic de genul asta. Am trecut cu vederea, caci nu s-a mai intamplat ulterior.
Imagine
Planta de care vorbesc este cea din coltul din stanga, se observa inca la baza ghiveciului spinii rontaiti anul trecut

Dar acum vreo saptamana, remarc inca o planta mancata in acelasi mod curios, apoi imediat descopar mai multe plante cu urme de dinti, suculente cu frunzele rontatite total, etc. Abia atunci mi-a cazut fisa si am pus repede niste otravuri de soareci. A doua zi, am vazut si inamicul - un ditamai sobolan care se rasfata la soare in pragul serei ! I-am mai dat de papa inca vreo 20 de pliculete cu otravuri si atacurile au incetat. RIP, nenorocitule !

In concluzie, daca tineti cactusi in zone potential expuse rozatoarelor, ar trebui sa luati masuri preventive. Dar ATENTIE: Pisicile stiu sa evite otravurile pentru soareci dar cainii NU, mie mi-a murit unul din cauza asta, acum cativa ani :cry: )

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România