Prima pagină » Discutii despre cactusi » Daunatorii si bolile cactusilor

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Arsuri solare
MesajScris: Mie Aug 17, 2011 11:17 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Va propun un nou topic privind arsurile solare ale cactusilor si suculentelor, in care sa ne reunim experienta (negativa !) in ideea de avertiza incepatorii.
Inainte de a incepe, sa mentionam ca, in afara de arsuri solare, plantele noastre pot suferi si de arsuri chimice, in cazul aplicarii inadecvate a tratamentelor periodice, in speta fie in cazul aplicarii unor concentratii mai mari, fie aplicarii unor substante nerecomandate pentru C&S, fie aplicarii in perioade nerecomandate (in miezul zilelor de vara, etc).

Arsurile solare se produc tipic in 2 situatii:
- fie primavara in situatia cresterii excesive si bruste a expunerii solare si a temperaturii in spatiile in care ne tinem plantele;
- fie in cazul mutarii bruste a unei plante de la umbra la soare, sau chiar in cazul rotirii plantei fata de soare.

Alte consideratii:
- Arsurile solare pot avea loc in numai cateva ore.
- Este cunoscut ca plantele cu epiderma deschisa la culoare sunt mai susceptibile de arsuri.
- Inrosirea puternica a unei plante este un semnal al unei expuneri excesive la soare - planta si-a activat mecanismele de protectie, si, in functie de situatie, ar putea rezista sau nu. In orice caz, in astfel de momente planta este puternic stresata..
- Plantele aflate langa geamuri de sticla sunt amenintate serios de posibile arsuri de primavara;
- Aerisirea hotarata este o solutie de a diminua impactul negativ al unei "insoleieri" excesive de primavara.
- Alta solutie complementara este de a proteja plantele de soare cu materiale filtrante (asa cum fac si multi producatori);
- Cicatricile lasate de arsuri se diminueaza oarecum in timp, dar lasa urme permanente pe planta.

Iata exemplul negativ al unei plante suculente (Pachyphytum) pe care am "aruncat-o" de la umbra direct in soarele verii:

Imagine

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Arsuri solare
MesajScris: Mie Aug 17, 2011 8:18 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Ai dreptate Liviu, arsurile solare se produc cel mai frecvent primăvara dar și în celălalte situații prezentate de tine. Dar mai pot fi și alte situații, cei drept mai rare.
La mine în septembrie 2009, de la o zi la alta pe mai multe exemplare de Astrophytum a apărut o decolorare roșie, specifică arsurii solare

Imagine

Imagine

Nu am obiceiul de a muta plantele de ici colo sau de a le întoarce în timpul verii. Presupun că fenomenul s-a datorat unei creșteri bruște a intensității luminoase (explozie solară ?). Nu au fost încă nopți reci atunci ca să dai vina pe temperatură. Plantele din fericire au rezistat cu brio.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Arsuri solare
MesajScris: Joi Aug 18, 2011 1:59 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

As mai adauga o situatie - cand se uda o planta incinsa de soare sau cand raman dupa udare picaturi pe o planta care este plasata in soare din plin. In plus, canicula nu ajuta.

Cineva mi-a stricat cu cativa ani in urma un Ferocactus, o Copiapoa si un Astrophytum udandu-i pe canicula, in plin soare, cu apa probabil cu 10 - 15 grade mai rece decat epiderma plantelor - eu lasasem instructiuni sa fie udati seara!

In mod paradoxal - au fost singurele afectate!

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România