Prima pagină » Discutii despre cactusi » Daunatorii si bolile cactusilor

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Bonjurel!
MesajScris: Mar Mai 10, 2011 2:10 pm
  


Membru din: Dum Mai 08, 2011 10:02 pm
Mesaje: 2
Bonjurel! Sunt f amarata! Cactusul meu cel mai mare(70 cm)- un cereus albastrui cu tepi roscati e bolnav1 I-am schimbat pamantul (l-am incalzit in prealabil la cuptor) si ghiveciul, care era cam mic; cactusului i-am rasfirat radacina si am spalat-o cu jet de apa(dus); am lasat sa se usuce, apoi, am pulverizat-o cu solutie de piatra vanata 5%; pamantul l-am pulverizat si pe el cu putina solutie de sinoratox, asa cum era recomandat pe ambalaj; o parte de cativa cm, am taiat-o si l-am pudrat cu praf de carbune; pana aici, poate ca nimic nu e afara de teoria citita... Dar, ce este dubios, este ca intre radacini i-am gasit 4 gogosele cafenii ce semanau cu ouale de larva; cand le-am presat intre degete, a iesit o zeama alba, laptoasa. Nu am mai udat cactusul de atunci(aprox 1 sapt). Arata din ce in ce mai afectat: pete decolorate, apoi cafenii, usoara stafidire; nu s-a inmuiat. Si partea aeriana am pulverizat-o usor cu solutie de piatra vanata. Pare oricum o boala de sistem, ca sa zic asa...Ce sa fac si ce sa mai fac? E contagios, caci mai am 5 cereus mai mici; si pe ei i-am tratat la fel; am inceput sa-i ud cate putin.
Va rog, sa-mi raspunda cineva! Cu multa stima, Magda.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bonjurel!
MesajScris: Mar Mai 10, 2011 5:06 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Buna Magda si Bine ai venit pe site-ul ACC Aztekium !

Incerc sa te ajut cu cateva sfaturi, sau macar sa te consolez :? :

- intai de toate, iti dai seama ca e greu de dat sfaturi fara o fotografie;
- in al doilea rand, poate o sa-ti par putin cinic, un cactus este doar un cactus - uneori nu poti face nimic pentru el, daca-l pierzi o sa fi amarata 1-2 saptamani apoi o sa intervina binecuvantata uitare...
- am vazut ca te-ai straduit foarte mult, chiar prea mult, in principiu cactusii sunt plante destul de robuste, care nu au nevoie de atatea precautii, si apoi chiar si in colectii functioneaza selectia naturala, trebuie sa ramana in viata plantele adaptate conditiilor normale (sau disponibile) de cultura, important este sa nu faci greseli grave..

- din ce descrii, pare sa fie o infectie fungica (cu exceptia coconilor insectelor gasite, n-au legatura cu simptomele plantei)- acestea sunt foarte greu de tratat, in rare cazuri se salveaza planta; Ai deci mai curand nevoie de un fungicid, dar sfatul meu este sa renunti la planta ! Piatra vanata are un efect fungicid, dar mai bine iei ceva specializat din comert.
- columnarii sunt cei mai susceptibili la astfel de infectii, si nu prea poti sa faci nimic, chiar daca incerci si reusesti aparent, riscul de a contamina pe viitor alte plante vecine este prea mare...

- rezumand, daca nu vrei sa renunti, pune planta in sol adecvat, afara la aer, intr-o zona luminoasa dar nu la soare, cu udare slaba plus aplicare tratamentul antifungic inclusiv in apa de udare.
- Studiaza si acest link: http://cactiguide.com/cactipests/ capitolul "fungus disease"
- CEL MAI IMPORTANT: Analizeaza cauzele aparitiei acestei maladii (grave !) si combatele pe viitor ! Presupun ca ori planta era infectata de la bun inceput ori solul utilizat a fost contaminat, ori conditiile de cultura au fost proaste si au slabit planta pana cand a cedat sistemul ei imunitar.

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bonjurel!
MesajScris: Vin Mai 13, 2011 11:19 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Bună ziua,

Îţi urez şi eu bun venit pe forumul asociaţiei Magda.

Din cele descrise de tine, presupun că cereusul tău este atacat de un nematod, Heterodera cacti. Este un dăunător care atacă rădăcinile. Informaţii despre acesta găseşti şi aici: viewtopic.php?f=13&t=63&p=168#p168
În articol găseşti referiri şi la tratament dar acesta este destul de nesigur după mai multe păreri. Se poate încerca îndepărtarea părţilor afectate, tratarea rădăcinilor rămase cu una din substanţele amintite în articol, repetarea tratamentului după 2 - 3 săptamâni. Sinoratoxul nu prea are efect asupra nematodelor. Dar în prima fază izolează planta de celelalte plante.
Nu ar strica verificate şi restul plantelor şi transplantate in amestec proaspăt iar amestecul vechi aruncat. La transplantare trebuie avut grijă ca din amestecul vechi să nu ajungă rămaşiţe în cel proaspăt deoarece larvele se răspândesc prin sol.
Ţi-am fi recunoscători dacă ne-ai ţine la curent cu rezultatele.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bonjurel!Lui Liviutz si Siuka!
MesajScris: Dum Mai 15, 2011 5:00 pm
  


Membru din: Dum Mai 08, 2011 10:02 pm
Mesaje: 2
Multumesc ptr solicitudine!
Am renuntat la cactusul cel mare; judecand dupa cele vazute in link-urile trimise, era mult prea bolnav..
Am inspectat vizual( cu o pereche de ochelari cu dioptrii f mari) pe ceilalti cinci mai mici (cam de 30 cm) si am constatat ca 2 dintre ei erau atacati , cu pete mici maronii, am suspectat stropirea cu insecticid, la inceput; unuia i-am descoperit putregai negru, venind dinspre radacina si pe acela l-am pus in rondul de flori, din celalalt, am rupt bucatele mici in zona afectata si am gasit firisoare rosii...; ramane sub observatie. Oricum, i-am scos in gradina, urmarind si sa-i izolez de celelalte flori; cine s-a fript cu supa...
Va mai tin la curent cu evolutia situatiei. Marea necunoscuta este originea infectiei..
Si acum, poate ca va dau si eu o veste buna, asta daca nu sunteti deja la curent.
In Bucuresti, din primavara pana toamna, expozitie in aer liber, de cactusi foarte mari; este cu vanzare. Merita aflat mai multe despre. Unde? Venind din Piata 1 Mai, pe B-dul Lascar Catargiu (fost Ana Ipatescu) spre Piata Romana, pana in cladirea veche a Academiei de Studii Economice.
Multumesc pentru tot si sa avet parte de cactusii pe care vi-i doriti. Magda.


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România