Prima pagină » Discutii despre cactusi » Daunatorii si bolile cactusilor

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Melcii...
MesajScris: Dum Oct 18, 2009 12:28 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

In timp am mai avut ocazional probleme cu melcii in mod special iarna cand este mai umed, dar niciodata cat am avut in anul asta. Dupa o iarna foarte umeda si o primavara la fel de ploioasa (doar este primul an El Nino!) melcii au inceput sa-si faca de cap. Anul asta au trecut si la chestii mai "tari" cum ar fi Euphorbia horrida si o alta Euphorbia neidentificata. Asta a fost insa doar primul pas... Surpriza mare a fost mutilarea acestui Ornithogalum caudatum - o planta extrem de toxica:

Imagine

Melcii nu par sa fi fost afectati de otrava aceateia altfel decat ca li s-a stimultat apetitul si pentru alte plante - au mai fost mutilate in ultimile zile printre altele si o Denmoza rhodacantha, o Dudleya brittonii si una din primele plante cumparate aici in NZ si la care tin foarte mult - Echinopsis pugionacantha (Lobivia cornuta). In mod paradoxal nu am pagube semnificative la plantele in aer liber (unde nu pun otrava pentru melci) ci la cele din sera (und am inceput de la primele atacuri sa pun palete cu otrava pentru melci). Efortul este insa zadarnic... melcii mei aurolaci continua sa isi faca de cap.

Singura consolare... am avut ocazia sa fac aceasta fotografie care arata tesuturile stratificate ca la ceapa ale acestei plante (numite de altfel popular si False Sea Onion = ceapa de mare falsa).

Toate cele bune,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 18, 2009 4:30 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Este întradevăr supărătoare prezenţa melcilor. Din păcate pesticidele nu prea au efect asupra lor. Nu am avut de a face in mod direct cu ei, încă nu au ajuns pe balcon.
La începutul anului Agenţia Europeana de Mediu a atras atenţia asupra răspândirii pronunţate în Europa a melcului spaniol (specie fără cochilă, foarte agresivă). Îşi devorează chiar şi semenii şi după unele observaţii îi place mâncarea de câini şi pisici şi berea, fapt confirmat de crescătorii de melci. Nu cred că ar fi cel care bântuie prin sera lui Eduard desi nu este exclus să fi ajuns şi acolo.
Au câţiva duşmani naturali ca broaştele, cârtiţele, aricii. Begonia cică crează un efect de repulsie în rândul lor.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 06, 2009 12:17 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Am "ascutit" un pic lupta de clasa, am fost mai "vigilent" si nu am mai avut pagube... Este adevarat ca nu mai este chiar atat de umed si melcii devin mai apatici :lol:

Cautand prin fotografiile mele mai vechi iata ca dau si peste si o fotografie "istorica" cu alta planta mutilata - Echinopsis pugionacantha (Lobivia cornuta):

Imagine

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 18, 2009 10:27 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Da, melcii (mai ales limax) sunt o problema, atat pe solul serelor (in zone mai umede sau pe sub ghivece) cat si in spatii deschise. In sera mi-au mancat cu placere rebutii, pleiospilos, lithops.

Prin sera arunc periodic cu OPTIMOL (niste graunte albastre), este de mare efect, dar pe afara mi s-a parut inutil sa arunc, asa incat mai am necazuri. Iata o opuntie pe care mi-au rontait-o pe cand era tanara si frageda:

Imagine

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România