Prima pagină » Discutii despre cactusi » Daunatorii si bolile cactusilor

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 05, 2009 10:02 pm
  


Membru din: Lun Apr 20, 2009 2:15 pm
Mesaje: 14
Localitate: HUSI, JUD. VASLUI
salut,
mai am 2 cactusi care cred ca nu le place afara desi soarele nu e puternic. voi ce credeti? :) sa nu-i mai tin afara?

http://cmirceac.lx.ro/cactusi/7.jpg
http://cmirceac.lx.ro/cactusi/8.jpg


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 05, 2009 10:43 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Mircea,

Nu reusesc sa incarc pozele, asa ca vorbesc din ce n-am vazut :D

Nu exista cactusi carora sa nu le placa soarele (mai ales daca nu este puternic), chiar si cactusi epifitici pot suporta cateva ore bune de soare; este insa cert ca o trecere brusca de la umbra la soare nu le prieste. Daca plantele au fost tinute in umbra mai multa vreme pot capata arsuri sau pot avea probleme cu intrarea in vegetatie. Trecerea la soare trebuie facuta gradual, timp de mai multe saptamnani. De asemenea o udare puternica inaintea unei zile caniculare (desi nu cred ca asta a fost acum) combinata cu un drenaj deficitar pot "fierbe" radacinile plantelor si de aici alte probleme. In plus - si in mod special in cazul unei insolatii puternice - ventilatia nu trebuie sa lipseasca! Nimic nu este mai rau decat un aer inchis, neventilat la plante tinute in soare din plin si temperaturi de peste 30 de grade Celsius.

Pe de alta parte cactusii tai pot fi bine mersi, inrosirea (daca asta este cazul) putand fi o reactie normala, datorata producerii unor pigmenti care protejeaza epiderma plantei (in mod similar pielii umane!); daca plantele tale vegeteaza normal, probabil ca nu au nimic. Trebuie insa sa le vedem.

Nu trebuie sa-ti fie frica de soare, trebuie doar sa-l dai plantelor tale atunci cand trebuie si daca sunt pregatite. Suculenta plantelor si fotosinteza CAM nu s-au nascut la umbra!

Incearca sa pui fotografiile direct pe forum.

Cred ca am mai pus fotografiile astea aici:

Imagine

Imagine

Pregatirea a durat multe luni; daca as fi pus-o din prima la soare este posibil sa nu fi rezistat. Planta s-a adaptat de minune; desi este mai mica in diametru are frunze mai multe (dovada ca a vegetat bine mersi) si a inflorit.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mai 06, 2009 3:24 pm
  


Membru din: Lun Apr 20, 2009 2:15 pm
Mesaje: 14
Localitate: HUSI, JUD. VASLUI
am reusit sa pun pozele pe forum :) ai dreptate, le-am scos cam brusc in lumica mare. in acest caz ce trebuie sa le fac?


Imagine
Imagine



merci


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 07, 2009 8:35 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Noi 26, 2008 8:40 pm
Mesaje: 25
Urmeaza in viitor sfatul dat de Eduart cu acomodarea la soare. Culoarea rosiatica va dispare incet, daca cactusii tai nu sau ars de atunci mai tare. Arsurile provocate de soare lasa urme pe suprafata cactusilor tesuturile se ard si apare cu timpul o scoarta galbuie care in unele locuri poate crapa. Aceste crapaturi pot fi un adapost bun pentru paduchi.

zoli


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România