Prima pagină » Discutii despre cactusi » Metode de cultivare a cactusilor in alte spatii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Ian 08, 2012 5:02 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Ma pasioneaza in ultimul timp ideea de a face ca plantele din colectie sa semene cat mai mult cu cele din mediul natural - de aici doua initiative: plantarea in sol direct a (unei parti a) plantelor de sera si experimente privind rezistenta la frig a celor hardy sau "semi-hardy".

De fapt, experimentez si ceva combinat -rezistenta la frig a plantelor din sera, dar asta este alt subiect, in acest topic as vrea sa va prezint experimentele din spatiile exterioare.

Pe langa plante cunoscute ca hardy, cultiv prin jurul casei de la tara si plante cu rezistenta mai scazuta la frig. In primii 3 ani am urmarit numai scopul estetic (si cred ca am reusit, oprea lumea masinile sa faca poze peste gard :D ), numai ca primavara trebuia sa plantez si iarna sa le scot. Anul trecut am intors foaia, si le-am zis: "- Care rezistati, norocul vostru, care nu, bad luck!"

Asa am ajuns sa fac observatii privind comportamentul la frig, va impartasesc unele concluzii (atentie, langa zidurile casei exista un microclimat, de asemenea exista deosebiri functie de punctele cardinale. Temperatura minima pana in acest moment -10C):

Imagine
Agave americana variegata - urme albe in zonele mai expuse frigului. O observatie interesanta: "dosul" plantei este mai putin rezistenta decat "fata".

Imagine
Aceeasi poveste si aici - agave americana specia tip.

Imagine
Delosperma cooperi. N-ar nicio problema.

Imagine
In dreapta, Carpobrotus edulis - origine Italia. A rezistat binisori la primele geruri, ulterior planta s-a deteriorat din ce in ce mai rau. Pana la urma le-am scos din pamant si am pastrat radacina cu un ciot de tulpina, dar inca mai erau lujeri care pareau viabili.Planta cu frunze verzi din centru este tot o suculenta achizitionata de prin Italia, imi scapa acum numele. Mai putin rezistenta decat Carpobrotus, pana la urma a ajuns la gunoi, dar sunt convins ca o sa iasa iar la primavara, are radacini adanci (atentie - planta invaziva !) In stanga Delosperma cooperi.

Imagine
Asta este yucca aceea clasica pe care o are lumea prin casa. Pana acum n-a dat niciun semn de suferinta.

Imagine
Astea este o Opuntie sudamericana (cred), bineinteles ca a inghetat.

Imagine
Aici cred ca sunt niste pui de Aloe saponaria. Astia au rezistat multa vreme cam pe la -5 -7 C, imi aduc aminte ca si in alti ani s-au dovedit surprinzator de rezistenti. Pana la urma s-au dus pe vesnicele plaiuri ale... gradinaritului.

Imagine
O opuntie incerta, dar in niciun caz hardy, nu m-am asteptat sa mai traiasca.

Imagine
Aceasta este o opuntie cunoscuta, nu-mi aduc aminte acum numele, mi-am permis sa fac experimente pentru ca mai am destule cladodii. Verdict final: decedata !

Imagine
Asta ar putea fi neam cu O. azurea, dar are cladodiile mai mici. In soare se roseste foarte tare. A rezistat cu brio pana acum.

Imagine
In mai multe locuri am Opuntia azurea - in mod cert rezista bine la frig. Senzatia mea este ca nu sufera atat cladodiile cat radacinile aflate intr-un substrat prea organic. Recomand sol stancos.

Va urma. Sunt binevenite si concluziile altor colegi...

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
MesajScris: Mar Ian 10, 2012 7:54 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Interesante observațiile tale Liviu. Aștept continuarea deși nu cred că vor ieși ”bine” de sub zăpadă la primăvară. Sau sunt acoperite ?

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
MesajScris: Mie Ian 11, 2012 10:40 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
siuka scrie:
Aștept continuarea deși nu cred că vor ieși ”bine” de sub zăpadă la primăvară.


Pariu ? :D

siuka scrie:
Sau sunt acoperite ?


Unele sunt partial sub streasina, si este evident ca cele dinspre sud o duc mai bine. Cred ca ati retinut ca va arat in special esecurile, am numeroase plante care o duc bine pana acum. De pilda, am si A. americana care o duc bine, dar si una ca asta care sta complet spre nord si in conditii de umiditate mare:
Imagine

O alta situatie este in amenajarile complet neprotejate. Acolo sunt cam toate hardy, dar uite si ceva dovedit non-hardy:
Imagine
Opuntia bigelovii

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
MesajScris: Dum Feb 26, 2012 12:40 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Revin cu noutati vizand experimentul meu privind rezistenta la frig a unor plante non-hardy sau little-hardy. Cele hardy au rezistat fara probleme chiar si la cele -22 C (recordul negativ din luna februarie 2012).

Imagine
Opuntia bigelovii - decedata (2 exemplare). A rezistat cam pana la -10C, dar si atunci varfurile au fost arse de bruma/inghet.

Imagine
Yucca neidentificata (dar nu este filamentosa) - a rezistat ! (2 plante)

Imagine
O. azurea - stare incerta

Imagine
O. azurea - stare incerta

Imagine
Yucca elephantipes (?) - decedata, inclusiv tulpina (2 plante)

Imagine
O. azurea - in viata !

Imagine
O. robusta - decedata (ramane de verificat baza plantei)

Imagine
O. neomexicana - decedata (ma asteptam la mai mult, dar s-a dus printre primele, desi era intr-o pozitie favorabila)

Imagine
Agave americana - ceva sperante...

Imagine
Agave americana - pare in viata ...

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
MesajScris: Mar Feb 28, 2012 10:22 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Liviutz,

Unele rezultate sunt de asteptat. Dar... citeam mai demult (Perspectives in Biophysical Plant Ecophysiology: A Tribute to Park S. Nobel) despre aclimatizarea plantelor si era mentionata si Opuntia bigelowii... plantele trebuiesc aclimatizate timp cateva luni. Probabil ca este mai bine daca iarna urmatoare pregatesti plante pentru aclimatizare (undeva la rece, pe la minus cateva grade dar nu chiar ca afara) si le pui afara abia in a 2-a iarna.

Nu arunca totusi Yucca elephantipes - taie partile moarte si asteapta, cu putin noroc la vara poti avea lastari. dar, retine ca nu este hardy.

Opuntia robusta nu e hardy.

Agave neomexicana (Agave parryi var. neomexicana) rezista la ger, dar nu si la umezeala - aici este problema.

Agave americana - pare intr-adevra in viata si este o mare surpriza ca a rezistat la -22 grade!

Nu mai retin orientarea stancariei - ai sanse mult mai mari de supravieruire pe o orientare estica, astfel incat primele raze ale soarelui (ma rog, daca este soare...) sa lumineze plantele.

Numai bine,

edaurt

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România