Prima pagină » Discutii despre cactusi » Metode de cultivare a cactusilor in alte spatii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce facem în luna martie ?
MesajScris: Lun Mar 15, 2010 9:36 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
O parte din cactuşii care au beneficiat în timpul iernii de mai multă lumină intră deja în cursul acestei luni în vegetaţie. Primele care încep să formeze boboci sunt speciile de Rebutia, căteva specii de Mammillaria, Echinofossulocactus cu condiţia să dispună de lumină suficientă şi temperatură mai ridicată.
Se vor face primele udări la începutul lunii, cu cantităţi mici de apă stătută ţinută măcar o zi la temperatura camerei, dar numai în zile însorite şi la amiază. Nu trebuie exagerat cu cantitatea de apă la primele udări. Udarea se va repeta la sfârşitul lunii. Se vor face cât mai multe aerisiri posibile şi între udări cactuşii se vor pulveriza cu apă călduţă. Pulverizarea se poate repeta de mai multe ori, mediul umed astfel creat va frâna şi apariţia păduchilor lânoşi care încep să-şi facă apariţia odată cu creşterea temperaturii.
Către sfârşitul lunii se poate începe scoaterea cactuşilor afară chiar dacă se mai anunţă temperaturi mai scăzute noaptea. În aceste nopţi cactuşii se pot acoperii cu folie sau hârtie. Aceste temperaturi mai scăzute nu vor afecta în mare măsură cactuşii, mai ales că nu sunt încă în vegetaţie, mai multe daune se pot produce dacă plantele se scot mai târziu când soare este mai puternic.
Atenţie la Echinocatus grusonii !. Trebuie scos cât devreme la lumină mai ales dacă a iernat într-un loc mai întunecos. Se arde foarte uşor la primele raze de soare directe chiar dacă nu este încă în vegetaţie, trebuie acomodat cu atenţie.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce facem în luna martie ?
MesajScris: Mar Mar 27, 2012 8:43 pm
  


Membru din: Sâm Aug 16, 2008 3:32 pm
Mesaje: 37
Localitate: Bucuresti
Cu permisiunea dvs. voi polua topicul cu ceea ce am facut eu anul acesta...
Plantele mele au iernat in balcon inchis cu geam termopan...media temperaturii a fost undeva la +12 grade...cel mai rece avand +1 grad, o singura noapte. Nu am udat de la inceputul lui noiembrie....de loc. Chiar am vrut sa verific care "poate"...si vad ca toti au reusit sa treaca iarna cu bine. ZERO pierderi. Saptamana trecuta, mai precis marti, am scos tavitele afara. Definitiv. Miercuri am dat prima apa...acum astept reactia. Boboci am la rebutii, aylostere si cateva mamillarii.
.Voi reveni....daca e voie :mrgreen:

_________________
http://gregorio.sunphoto.ro/Flori_de_cactus


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce facem în luna martie ?
MesajScris: Mar Mar 27, 2012 10:38 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Am început săptămâna trecută să scot plantele afară. Dar l-am întâlnit pe vechiul meu prieten, lenea, așa că mai petrecem un pic împreună.
Totuși am populat un colț al balconului deja

Imagine

Au apărut și primi boboci

Imagine

Am crezut că bobocii se vor arde, soarele fiind destul de puternic zilele trecute dar din contră, s-au fortificat.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce facem în luna martie ?
MesajScris: Mie Mar 28, 2012 5:47 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Trebuie curaj sa scoti in Satu Mare Melocactusi afara in luna martie!

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce facem în luna martie ?
MesajScris: Mie Mar 28, 2012 8:19 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Am mai fost apostrofat (ca să folosesc o expresie fină) că îmi țin cactușii în condiții extreme. Așa că formularea ta Cristi este foarte diplomatică. Nu se anunță temperaturi foarte scăzute iar plantele dacă nu se află încă în vegetație suportă mai ușor și temperaturi mai scăzute și se acomodează mai ușor și cu expunerea la soare. Asta este observația mea, nu este o recomadare sau o regulă ! Dar dacă se răcește brusc și foarte tare nu-i mare lucru de băgat în casă câteva plante.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce facem în luna martie ?
MesajScris: Mie Mar 28, 2012 9:32 pm
  


Membru din: Lun Mar 26, 2012 9:57 am
Mesaje: 57
Buna seara,

Am scos si eu cativa pe afara. Sunt insa feriti, cu o copertina, de o eventula ploaie.

Ieri insa am profitat de timpul frumos si, avand la dispozitie solul primit de la Cristi Neciu, caruia tin sa-i multumesc pe aceasta cale, am facut cateva repicari.

Pentru plante mici am ajuns la concluzia ca seturile de tavi preformate, cu 6 si 12 camere, sunt, daca nu ideale, cel putin bune pentru astfel de transplantari.

Solul a fost „imbunatatit“ – mixat cu putin pamant de gradina dar si cu ceva gips pentru A. hintonii – plante ceva mai batrane (6 ani).

Imagine

Imagine


Numai bine,
Valentin Posea


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce facem în luna martie ?
MesajScris: Joi Mar 29, 2012 4:50 pm
  


Membru din: Lun Mar 26, 2012 9:57 am
Mesaje: 57
Buna seara,

Azi am avut mai mult spor ... 6 tavite

Plantele sunt obtinute din seminte, cu exceptia a doi Discocactus albispinus - lastari inradacinati.


Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Numai bine,
Valentin Posea

_________________
Valentin Posea
http://cactus.aicon.ro
http://xerophilia.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce facem în luna martie ?
MesajScris: Lun Apr 02, 2012 11:49 am
  


Membru din: Joi Sep 01, 2011 9:22 am
Mesaje: 10
Localitate: timisoara
Buna la toata lumea
Cactusii mei au iernat pe un balcon in care am avut si -10 in aceasta iarna.Au rezistat toti , iar o parte din mamilarii au inflorit deja. e placut sa vezi cum isi reiau viata.

_________________
Vă doresc tot binele


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România