Prima pagină » Discutii despre cactusi » Metode de cultivare a cactusilor in alte spatii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce facem în luna octombrie ?
MesajScris: Dum Oct 04, 2009 4:41 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Octombrie

Salut,

Câteva idei şi pentru luna octombrie

    - se reduce treptat cantitatea de apă la udări

    - se măreşte intervalul dintre udări – după părerea mea cel mult două, maximum trei udări „zgârcite” pe parcusul lunii. Udările se vor face numai pe timp senin, călduros şi contrar o obiceiului de până acum în jurul amiezii. Trebuie luat în considerare şi posibilitatea unor ploi reci de scurtă durată. Nu provoacă prea mari necazuri dacă rămân intr-adevar scurte, de câteva ore, maximum o zi. Vântul care începe să-şi facă prezenţa va ajuta în mare măsură la uscarea balotului de pământ dacă acesta este afânat. După ploi nu se vor mai uda plantele mai ales în a doua jumatate a lunii. Dacă ploile se anunţă de lungă durată cactuşii şi suculentele nu strică să fie băgate sub un acoperiş – un spaţiu luminos cu aerisire, încă nu neapărat locul definitiv de iernare.

    - cactuşii şi suculentele se ţin afară la soare (expunere la lumină directă) cât mai mult dacă temperatura exterioară permite acest lucru. Chiar dacă apar în câteva dimineţi îngheţuri la sol acestea vor fi suportate de plante, marea majoritate rezistând pe perioade scurte la temperaturi negative. Trebuie avut grijă cu cactuşii cu epiderma albăstruie. Aceştea nu suportă temperaturile scăzute, sub 10°C pot să degere cu uşurinţă mai ales dacă au fost şi bine îngrăşate pe parcursul verii.
    Trebuie ţinut cont şi de condiţiile locale aşa că nu se pot formula reguli stricte pentru această perioadă.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce facem în luna octombrie ?
MesajScris: Mie Oct 28, 2009 11:24 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Sâm Feb 28, 2009 4:31 pm
Mesaje: 41
siuka scrie:
Trebuie ţinut cont şi de condiţiile locale


Ce trebuie inteles prin conditii locale? Conditiile in care imi tin eu cactusii?

Annia


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce facem în luna octombrie ?
MesajScris: Joi Oct 29, 2009 9:32 am
  


Membru din: Lun Ian 12, 2009 6:44 pm
Mesaje: 79
Localitate: Turda jud.Cluj
Buna

Da conditiile cum le tii ,temperatura specifica zonei,umiditate etc. caci toate acestea difera foarte mult de la o localitate la alta,sa nu mai vorbim dintro parte a tari pana an cealalta sant niste variabile foarte mari.

Cu stima Mihai

Albumul meu http://zsolt.sunphoto.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România