Prima pagină » Discutii despre cactusi » Metode de cultivare a cactusilor in alte spatii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Exterioare Liviutz
MesajScris: Vin Sep 25, 2009 10:16 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Anul acesta am finalizat in vara o parte din planurile pe care le am privind spatiile exterioare dedicate C&S, plantand cam in pripa plantele care "ma incurcau" prin sera.
La anul sper sa realizez si ceva special "hardy", deocamdata este cam eteroclit..

Va prezint ce a iesit printr-un filmulet flash:
http://rs560.rapidshare.com/files/28470 ... r_2009.swf

Enjoy !

Imagine

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Sep 25, 2009 8:34 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Este o amenajare frumosă pe perioada verii. Se vede că este făcută cu pasiune şi îngrijită. Îmi place că nu este nici urmă de buruieni - dacă nu considerăm cactuşii ca buruieni :lol:
Trimite pozele şi completăm albumul din galerie. Cred că este deja cu ce :!:

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Sep 27, 2009 11:39 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Daca mai era nevoie sa se demonstreze avantajele culturii in aer liber - iata o planta sud-africana simtindu-se "ca acasa":

Fenestraria rhopalophylla
Imagine

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 18, 2009 8:58 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Buna seara !

Anul acesta o sa fie primul in care o sa am o experienta "hardy" mai consistenta (anul trecut am tinut afara 2 echinocerusi initial contaminati cu lanosi- au rezistat fara probleme si sub -15C), macar si pentru faptul ca n-am avut timp sa pun la adapost plantele din "aranjamentele" exterioare :!: :? . In acest scop monitorizez minimele in 2 puncte exterioare (plus sera, desigur).
Va reamintesc ca n-am realizat niste combinatii hardy dedicate, pur si simplu am plantat afara plantele care ma "incurcau" prin sera, din cele cu deficiente de crestere (o sa revin la subiect in alt post), unele infestate cu lanosi, altele din specii mai comune, plus un numar de suculente despre care era logic sa presupun ca o sa mearga mai bine afara.


Pana in acest moment au trecut 2 sesiuni cu 2-3 nopti cu minime de -2C (inclusiv o perioada de 3 zile cu ploi abundente) si au fost afectate doar 3 specii:

- Mammillaria gracilis;
- cele 2 specii de Portulaca (cea comuna, grandiflora, a ramas fara frunze + una neidentificata arsa puternic de bruma). Iata:

Imagine

In schimb, spre uimirea mea, au rezistat bine-merci foarte multe suculente, de ex: vreo 6 specii de Aloe, Pachyphytum ovatum, Adromischus cooperi, Fenestraria rhopalophylla, etc. Nu mai vorbesc de unele genuri de cactusi despre care credeam ca sunt mai sensibili: Stenocereusi, Opuntia subulata, Wiginsia, etc. La surprize mai putin placute, as putea sa mentionez afectarea unor frunze ale unor Agave din specii pitice, probabil din cauza unei umiditati prea ridicate.

O sa va tin la curent cu evolutiile, deocamdata vremea s-a incalzit..

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 19, 2009 11:20 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Liviutz,

Nu spun mare noutate dar sunt mai multe specii de Echinocereus care fac faţă cu brio temperaturilor negative. Marea lor majoritate rezistă bine sub un acoperiş - folie - dar fără umidiate. Sunt câteva care rezistă şi fără acoperire dar într-un sol bine drenat. Pot fi amintite varietăţile de Echinocereus bailleyi E. coccineus (consideraţi ca cei mai rezistenşi), E. cloranthus, E. fendleri, E. rusanthus, E. triglochidiatus var. mojavensis forma inermis, E. viridiflorus.
Este un subiect interesant şi prea puţin cunoscut la noi, mulţumiri anticipate pentru că te oferi să ne ţi la curent cu evoluţia plantelor rămase afară.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Noi 22, 2009 5:52 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Buna seara !

Am uitat sa adaug si 2 specii de Kalanchoe pe lista plantelor care au rezistat la -2C, cine a fost pe la Serele Vida Gheza cred ca isi aminteste de ele, cresteau sub forma de "balarii" printre C&S si am recoltat si eu pentru experimente in exterior.

Ca si o curiozitate, am identificat una din specii, este Kalanchoe daigremontiana, si se zice ca nu sunt bune de mancat, contin "Daigremontianin" un "cardiac glycoside" care in conditii experimentale a lichidat pui si soareci. Suntem avertizati ca si alte specii de Kalanchoe pot contine otrava..

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 14, 2009 6:41 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Buna seara !

Se ingroasa gluma :!: :?

Imagine

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 14, 2009 8:36 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Gluma o fi groasă dar poza e superbă :!:

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Dec 29, 2009 9:09 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Iata si alte victime ale primului inghet din iarna aceasta (va reamintesc, mai multe zile umede cu minime de -2 C). Dar sunt din categoria celor asteptate, ulterior le-am dus in sera:

Imagine

Imagine

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 11, 2010 9:31 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Poate v-ati plictisit sa va prezint "mortaciuni" dar cred ca sunt mai "informative" decat 1000 de imagini cu plante sanatoase ! :)

Iata si cateva plante care n-au probleme cu frigul:

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România