Prima pagină » Discutii despre cactusi » Metode de cultivare a cactusilor in alte spatii

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Stincarie
MesajScris: Joi Dec 18, 2008 9:14 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 27, 2008 9:44 pm
Mesaje: 320
Localitate: Baia Mare
Buna seara
Am avut ocazia de ai face o scurtă vizită unui prieten vechi din Budapesta, Gyula Szutorisz. Aproape de al optulea X , Gyula ne-a primit cu aceeaş seninătate ca si la prima întâlnire de acum cincisprezece ani. Ne-a arătat gradina facută de el pe care si acum o îngijeste singur.



Imagine

Imagine

Un aranjament facut cu mult gust si pricepere de un pasionat al naturi si al cactuşilor. În stâncăriile sunt plantati alături de diferite specii de plante montane, mai multe specii de Echinocereus, Opuntia, Escobaria, Coryphanta, care iernează afară direct în sol.

Imagine

Imagine

Gyula Szutorisz (în dreapta) alături de Istvan Lorincz şi Marian Cârciumaru

Hans


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 19, 2008 1:59 pm
  


Membru din: Lun Dec 15, 2008 5:58 pm
Mesaje: 63
Buna ziua tuturor!
Exceptionale fotografiile, mai ales pentru mine, un iubitor de hardy...Am observat, in ultima fotografie si o specie de Opuntia macrocentra care e posibil sa reziste la ger, nu stiu cat va rezista la umezeala.
Totusi, mie cel putin, mi se pare ca amestecul in care sunt plantate contine mult prea mult humus, poate ar fi mai bine cu mai multe granulatii, nisip de rau, piatra sparta, et caeteara, care ar asigura un mai bun drenaj .
Va rog sa transmiteti felicitarile mele posesorului acestor minunate plante!
Cu respect, Mihai.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 21, 2008 12:29 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

În urmă cu câţiva ani, din lipsă de spaţiu pe balcon, primăvara am plantat toţi Cereus-i pe care iî aveam direct în sol, în grădină la bunica. Nu ştiam la ce mă pot aştepta, deşi aveam în faţă columnare profesorului Dobrotă de unde mi-a venit ideea. Rezultatul a fost surprinzător. Cactuşii au avut o creştere spectaculoasă, apoape dublându-şi mărimea. Nu am încercat să modific structura solului, nici nu aveam posibilitatea, nu au fost niciodată probleme de drenaj. Nu cred ca în asemenea situaţi să se ridice problema reţinerii în exces a apei ce către sol.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 21, 2008 12:17 pm
  


Membru din: Lun Dec 15, 2008 5:58 pm
Mesaje: 63
Buna ziua domnule Tar!
In cele sus scrise , din proprie experienta si din ceea ce am mai citit, nu ma refeream neaparat la plante din genurile Opuntia, sau Cereus, ci si la altele , in special din genul Echinocereus pe care le-am vazut in fotografie si care, e posibil, in conditii extreme ca umezeala , inghet, sa aiba de suferit daca substratul nu este bine drenat. Oricum, inca o data, plantele sunt exceptionale si va multumesc din suflet pentru fotografii!
Cu deosebit respect,


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Dec 27, 2008 2:36 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

În urmă cu câţiva ani am văzut această stâncărie. Din câte îmi aduc aminte erau câteva specii care erau îngropate cu ghiveci în pământ, iarna urmând să fie puse la adăpost.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 01, 2009 5:55 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Aug 14, 2008 9:15 pm
Mesaje: 64
Localitate: Bucuresti
Buna seara

Ma uit la plantele din fotografiile de mai sus, si nu-mi vine sa cred cat de bine arata. De parca ar fi fost plantate cu putine momente inainte de a fi fotografiate. Am si eu Opuntii hardy, dar ale mele arata aproape ca cele din natura, pentru ca vara suporta temperaturii ridicate, iar iarna geruri grele.
Se vede ca solul este bogat in humus, mai ales dupa cum arata Sedumul.
Stiu ca este de preferat ca solul sa fie mai mineral, dar cred ca plantele se pot adapta usor si nu vor avea probleme, mai ales daca in zona respectiva nu sunt ierni prea aspre.
Felicitari posesorului.

_________________
gino

http://gino.sunphoto.ro/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stincarie
MesajScris: Dum Iun 03, 2012 7:46 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Am făcut joi o vizită scurtă la Debrețin, împreună cu I. Nevezi, I. Lörincz și o tânăr, poate viitoare cactusistă, Florentina. L-am vizitat acasă pe Miklós Ficsere, redactorul revistei Debreceni Pozsgástár, a curtea căruia seamănă cu o mini grădină botanică

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

În încheiere, constructorul-proprietar al grădinii, în stânga imaginii, alături de I. Lörincz

Imagine

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stincarie
MesajScris: Lun Iun 04, 2012 9:49 am
  


Membru din: Lun Dec 15, 2008 5:58 pm
Mesaje: 63
Buna ziua!
Exceptional! Felicitari din toata inima!
Cuvdeosebit respect, Mihai.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stincarie
MesajScris: Lun Iun 04, 2012 10:04 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mar Aug 12, 2008 12:09 pm
Mesaje: 465
Localitate: Gilau jud Cluj
Foarte frumos!
Se vede spiritul gospodaresc al maghiarilor. Felicitari!

_________________
Cristi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stincarie
MesajScris: Joi Mar 21, 2013 5:22 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Sâm Mar 12, 2011 8:42 am
Mesaje: 10
Buna seara...
Cu scuzele de rigoare pt lipsa mea de pe forum o buna bucata de timp as vrea sa va rog daca mai detineti ceva poze cu rocarii,as dori sa vad si eu si probabil sa ma orientez si dupa imaginatia altora...doresc sa precizez ca terenul este in panta ,in deal,......cu tine Istvan si cu d-l Nevezi ,vom vorbi < face to face >....
multumiri si inca o data salutari tuturor virusatilor....de teposi,bineinteles..... :lol:
cu stima Clau...


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România