Prima pagină » Discutii despre cactusi » Prezentarea cactusilor din cultura

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Chamaelobivia sp.
MesajScris: Vin Iul 01, 2011 8:20 pm
  


Membru din: Lun Mar 21, 2011 5:56 pm
Mesaje: 72
Salut,
Ma straduiesc de ceva timp sa dezvolt calitativ si cantitativ ,un hibrid sanatos,generos,....splendid!Astept ca din seminte sa apara si alte varietati.Pentru expozitiile cu vanzare nu trebuie mai mult!......Sau..... poate 10 procente...alte specii! Ce ziceti,incercam si la......gracilis ?


Fişiere ataşate:
DSCF2699.jpg
DSCF2699.jpg [ 123.34 KiB | Vizualizat de 5783 ori ]
DSCF2697.jpg
DSCF2697.jpg [ 117.54 KiB | Vizualizat de 5783 ori ]
DSCF2696.jpg
DSCF2696.jpg [ 114.07 KiB | Vizualizat de 5783 ori ]
          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chamaelobivia sp.
MesajScris: Vin Iul 01, 2011 8:58 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Bogdan,

Arată splendid "câmpul" tău de Chamaelobivia. Eu nu am reușit nici o dată la mine să-l fac să înflorească. Și piereau și repede, ceva nu la place la mine. Succes în continuare !
Nu te lăsa de bătrânul gracilis, n-ar merita să fie uitat dar acolo nu știu cum s-ar putea scoate o formă cu floare roșie

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chamaelobivia sp.
MesajScris: Vin Iul 01, 2011 10:25 pm
  


Membru din: Lun Mar 21, 2011 5:56 pm
Mesaje: 72
Salut,
La gracilis este mai simplu!Pastram culoarea,dar marim dimensiunea ...florii! :D


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chamaelobivia sp.
MesajScris: Dum Iul 10, 2011 10:31 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut Bogdan ! Ma bucur ca ai gasit timp sa treci si pe aici ! :)

Intr-adevar, ogorul tau arata minunat ! Si ideea este intersanta !
Pentru flori mai mari, ma gandesc ca ai putea incerca sa incrucisezi cu specii de lobivia cu flori mari.. de pilda cu L. aurea...

@Alex, si eu ca balconar am avut probleme sa fac sa infloreasca Chamaelobivia, dar ulterior am observat ca are nevoie de plin soare si caldura puternica !

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chamaelobivia sp.
MesajScris: Lun Iul 11, 2011 3:49 pm
  


Membru din: Lun Mar 21, 2011 5:56 pm
Mesaje: 72
Salut Liviu,salut tuturor,
Si eu sant surprins uneori ca mai dau si pe acasa si chiar imi fac timp pentru cateva maruntisuri!Tocmai am citit deprimantul anunt despre adarieni si rememoram renuntarea la ingineria electrotehnica pentru ,,ingineria,,cactusistica, care dupa calcule matematice urma sa-mi asigure o liniste familiala pentru ceva timp.Nu a fost sa fie, asa ca au trebuit dezvoltate mai multe activitati.Acum doi ani m-am asociat pe alta firma ,nu de dragul procopselii!Impartind munca,pierderile,castigul la doi,se simte altfel!A fost si este inca o lupta pentru a supravietui pe piata,dar anul acesta lucrurile sant mai ,,asezate,,!
Asa ca poti avea surpriza sa ma intalnesti mai des atat virtual cat si ...fizic!Ma gandesc sa incerc organizarea primei expozitii de cactusi de la Craiova,am gasit chiar si locatia,dar...
In ceea ce priveste pe donsoara chamaelobivia ......am eu grija de ea!Am facut saptamana trecuta o examinare superficiala privind stadiul fructificarii si sint multumit .
Functie de albinute sper sa am si surprize placute!
O zi ....racoroasa!Bogdan


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chamaelobivia sp.
MesajScris: Mar Iul 12, 2011 10:32 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Liviutz scrie:
am observat ca are nevoie de plin soare si caldura puternica !


Am și acuma o mică colonie, expusă la soare de dimineață până seara, dar nu dă nici un semn că ar intenționa să înflorească. Se încăpățânează :evil:, nu vrea nici cum să se acomodeze cu balconul.

buxx scrie:
Ma gandesc sa incerc organizarea primei expozitii de cactusi de la Craiova,am gasit chiar si locatia,dar...


Presupun Bogdan că ai fost și tu cândva pe vremuri, în clasele primare, pionier. Îți reamintesc, doar așa în treacăt, salutul-slogan al organizației: SALUT VOIOS DE PIONIER. TOT ÎNAINTE :!:

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chamaelobivia sp.
MesajScris: Mie Iul 13, 2011 12:43 am
  


Membru din: Lun Mar 21, 2011 5:56 pm
Mesaje: 72
Salut voios......
Pionier am fost sigur,,chiar si utecist! Culmea,azi am avut ceva de lucru prin orasul Scornicesti!Va promit pentru viitor o poza bust cu ...tovarasu'!
....................................................................................................................................................
Ce este interesant la chamaelobivia,in conditiile mele de cultura?!Pana in octombrie,plantele mature continua sa infloreasca,dupa mici pauze,dar cu un numar de flori redus fata de mai_iunie!
Noapte buna.
PS-stiu ca nu aveti nisip de Podari dar nici apa de ...Coteana,asa ca pe mine nu ma mira pasivitatea chamaelobiviilor de.......balcon! :lol:


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chamaelobivia sp.
MesajScris: Mie Iul 13, 2011 8:10 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,.......voios

Este adevărat, nisip de Podari de care am mai auzit nu avem. De apa de Coteana nu am auzit încă că ar fi miraculoasă, am auzit în schimb de efectele spectaculoase ale zaibărului de Coteana, ca soluție nutritivă pentru colecționari de cactuși. Cei drept eu nu l-am încercat încă dar ar trebui să-l încerc. Poate după prima încercare vor înflori chamaelobiviile și pe balcon :lol:

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chamaelobivia sp.
MesajScris: Joi Iul 28, 2011 8:46 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
:shock: Asta da infloriri in masa Uluitor de frumos sunt !

_________________
AlexT.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Chamaelobivia sp.
MesajScris: Vin Iul 29, 2011 8:13 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Nu vrea Bogdan să spună secretul, da' eu zic că tot pe seama zaibărului trebuie pus spectacolul !

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România