Prima pagină » Discutii despre cactusi » Prezentarea cactusilor din cultura

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fructe uriaşe
MesajScris: Sâm Apr 16, 2011 11:32 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Ne-ai ametit de tot ! :)

M. fuscohamata este sigur invalid, nu l-am gasit in New Cactus Lexicon nici macar la invalide ! Iar eventualele sinonime recunoscute nu au fructe uriase !

Am remarcat pe net ca problema acestui nume (nu stiu daca si aceeasi planta !) a mai fost dezbatuta si .. a ramas o problema.
Iata o referinta de pe forumul Mammillaria.forumotion.net:

Citat:
Mammillaria fuscohamata
This invalid name has been picked up by Reppenhagen, referring to plants he has collected in Jalisco, at Cuarenta (Backeberg did not cite a specific locality, other than Jalisco).
Plants have been commercially circulated in the last ten years or more, under the field collection number REP 638, but the name remains invalid.
Hunt refers it to M. jaliscana, the Fitz Maurices (pers. comm.) to M. mercadensis, in which they embrace M. jaliscana
Mammillaria - John Pilbeam - pag.326


PS: Daca ma uit mai bine la prima imagine, bobocii de floare par roz, deci nu pare sa fie M. wrightii - la care trebuie sa fie violet ! Dar atunci de unde fructe uriase ? :roll:

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fructe uriaşe
MesajScris: Dum Apr 17, 2011 12:08 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Se face referire la Mammillaria fuscohamata în New Cactus Lexicon la pagina 157, ca fiind sinonim cu M. jaliscana ssp. jaliscana, dar foarte vag.

Floarea plantei este albiciosă cu dungi roz, ceea ce corespunde cu descrierea speciei fuscohamata a lui Backeberg , dar mai puţin cu cea pentru M. jaliscana ssp. jaliscana. Eu zic că mai degrabă ar seamănă şi corespunde cu descrierea pentru cu ssp. zacatenensis
Imagine
Este poze plantei alăturate celei în cauză, dar care deocamdata nu prezintă nimic deosebit.
Ideea nu s-a bazat pe determinarea speciei, ci pe apariţia fructelor mari. Eu mă gândesc că în aceste fructe seminţele au inceput să germineze şi acestui fapt se datorează dezvoltarea lor. Este la fel de curios şi de ce au fructele culori diferite.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fructe uriaşe
MesajScris: Dum Apr 17, 2011 5:00 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Se pare că şi pe alte specii, zic eu tot cu un statut incert, apare acest fenomen http://www.cactus-art.biz/schede/MAMMIL ... it_540.jpg
Se pot face speculaţii....

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România