Prima pagină » Discutii despre cactusi » Prezentarea cactusilor din cultura

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fenomen interesant
MesajScris: Mar Mai 05, 2009 10:49 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut,

Nu sunt pozele prea clare dar se poate vedea coloraţia care apare pe plante. Sunt apariţi spontane şi în două locuri şi pe specii diferite. Primele poze au fost făcute în sera lui Mircea Pop la Românaşi, pe data de 2 mai.


Imagine Imagine

Imagine

Următoarele au fost făcute lângă Eger, în Ungaria în urmă cu trei săptămâni:

Imagine

Imagine

Este evident că fenomenul apare datorită luminii puternice dar de ce atât de simetric şi pe întregul corp al plantei. Arsura provocată de soare arată altfel şi se produce pe părtile expuse spre soare. Sunt curios dacă a mai întâlnit cineva acest fenomen sau poate da o explicaţie.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 05, 2009 11:19 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Alexandru,

Am vazut ceva asemanator pe un Ferocactyus emoryi - dar nu de asemena anvergura si nici la mai multe plante! Desenul parca nu era atat de simetric si de bine conturat. Am vazut si pe internet asa ceva cu ceva ani in urma, nu regasesc acum... Este clar o reactie la lumina foarte puternica, este insa total neobisnuit "modelul"... Ma gandesc sa nu fie o gena recesiva (prezenta in unele plante) care sa fie activata in anumite conditii.

O intrebare - plantele (din fiecare grup in parte) provin din aceeasi sursa? Daca nu, atunci lucrurile se complica :D

Toate cele bune,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 05, 2009 11:45 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Eduart,

Nu cunosc sursa plantelor. Poate Mircea ne spune ceva despre plantele lui, iar eu încerc să mai aflu ceva despre celelalte. Nu cred să fie din aceeaşi sursă.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mai 07, 2009 11:46 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Lun Aug 11, 2008 6:07 pm
Mesaje: 87
Localitate: Timisoara
Salut!

Fenomenul vazut pe plantele lui Mircea apare si la Echinocactus platiacanthus-ul meu mai mare tinut afara in perioada de vegetatie si este sigur datorită luminii puternice.Coloratura este mai puternica fata de plantele lui Mircea dar mai slaba fata de plantele din Eger. ˝Dar de ce atât de simetric şi pe întregul corp al plantei˝ raspunsul poate sa fie ca plantele sunt acoperite cu un strat transparent pentru radiatiile solare ultraviolete,iar partea activa care ia parte la fotosinteza se gaseste in interiorul plantei,spre margine lumina ajunge si pe partea opusa interioara a plantei activand si stratul activ de acolo care vazut din exterior este iluminat mai slab.Vara plantele sunt iluminate cel putin 270 de grade,deci epiderma plantei poate sa se se coloreze pe intregul corp al plantei.Fenomenul se poate urmarii si la Gymnocalycium,mai ales michanovichii unde de multe ori crezi ca este vorba de o planta clorofil -deficitara.Cea ce priveste al doilea grup de plante sunt de acord cu parea lui Eduart sau radiatiile ultraviolete sunt si mai puternice.Oricum sunt plante tinute pe balcon usor alungite care iarna cred ca primesc lumina mult mai putina iar vara sunt tinuti in soare plina.

Melchior


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mai 08, 2009 10:00 am
  


Membru din: Lun Ian 12, 2009 6:44 pm
Mesaje: 79
Localitate: Turda jud.Cluj
Buna ziua

Cred ca explicatia data de dl. Melchior e buna ca acest fenomen a aparut si la mine la Echinocactus ingens si la un columnar (Lemairocereus).
Iarna plantele mele au o iluminare foarte slaba si cand le scot la lumina puternica apare fenomenul,de geaba le umbresc.

Cu stima Mihai


          Sus  
 
Neconectat
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mai 10, 2009 3:43 pm
  


Membru din: Joi Aug 14, 2008 12:08 am
Mesaje: 49
Localitate: Bucuresti
Salute!

Toti Echinocactus platyacanthus - sau denumiri sinonime - care au parte de soare direct si de ultraviolete, dupa o anumita varsta, fie ca sunt de aici sau de la ei de acasa, au acest colorit specific speciei.


Dag

_________________
homo homini lupus est


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 11, 2009 7:39 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 12, 2009 7:23 pm
Mesaje: 7
Localitate: Zalau
Buna ziua,

Intr-adevar este ciudat acest fenomen. Tin sa spun ca plantele de la mine din colectie nu au aceeasi provenienta cu cele din Ungaria. Cel putin din cate informatii am la aceasta ora.
Prima planta am luat-o pe licitatia de pe Cactus Romania de la Teo Condoros cu denumirea de Echinocactus grandis. Are 8 ani.
A doua planta este un Echinocactus platyacanthus, o am de la domnul Basarab Popa si provine de la Uhlig. Planta are 15 ani.
Anul trecut toate plantele mele au stat afara in gradina. Din toamna trecuta au casa lor! Avand in vedere ca am si plante tinere din aceeasi specie, ramane de vazut daca in timp o sa apara acest fenomen si pe acestea, in conditii de sera. Mentionez ca sursa semintelor din care au germinat acestea este Mesa Garden
Cat despre motivul aparitiei acestui fenomen, nu pun la indoiala cele spuse de Dag.

Multa sanatate tuturor.

_________________
Mircea POP
http://mitch.sunphoto.ro/Cactusi


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 11, 2009 9:14 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Buna seara !

Confirm si eu existenta acestui fenomen, este o caracteristica a speciei si nu trebuie sa ne mire...

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România