Prima pagină » Discutii despre cactusi » Prezentarea cactusilor din cultura

 


Scrie un subiect nou Răspunde la subiect
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Un Melocactus ciudat
MesajScris: Sâm Mar 14, 2009 9:22 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Iata un Melocactus ciudat prezentat pe forumul BCSS:

http://www.bcss.org.uk/forum/read.php?1,125176

Toate cele bune,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 14, 2009 6:43 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut Eduart

Foarte interesantă plantă.
Presupun că o seminţă a rămas în cefaliu şi a germinat. Se pot însă face mai multe presupuneri.
Mi se pare că cele două plante nu au aceleaşi caracteristici. Cea mică nu seamănă cu planta "mamă". Are altă nuanţă, altă formă, coastele nu sunt atât de proeminente, spinii au altă coloare, cefaliul altă aşezare.

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 14, 2009 9:40 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Salut Alexandru,

Cred ca este vorba mai degraba de un lastar crescut din sau prin cefaliu. Am postat pe Cactus Romania in 2005 cateva fotografii ale unui Melocactus la care abia iesea lastarul:

Imagine

Imagine

Imagine

Suze pentru calitatea deplorabila - au fost facute cu telefonul mobil. Oricum sunt interesante si cred ca ilustreaza foarte bine cum apar astfel de ciudatenii.

In ceea ce priveste aspectul diferit - Dag lansa pe Cactus Romania idea ca planta "mama" a fost colectata la vremea ei din natura, lucru care este foarte posibil - planta este de la Kew si ei au multe plante colectate din natura. In plus, la Melocactus diferentele vegetative se observa in timp, plantele cu cat mai tinere cu atat sunt mai asemanatoare.

Toate cele bune,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 18, 2009 9:43 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Iata comentariul lui Marlon Machado in acelasi topic:

"It is a common occurrence to find melocacti like that in habitat, often with more than one new offset with cephalium. It happens after the cephalium has suffered some injury and its growing point has died. Then some of the areoles are activated and grow offsets, that soon start to grow a cephalium as well. At the end it looks like mini-melocacti growin on top of a normal one."

Toate cele bune,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 18, 2009 11:41 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 7:19 pm
Mesaje: 1270
Localitate: Satu Mare
Salut

Este interesant modul de formare a lăstarilor la Melocactus - considerate ca plante solitare.
Se observă două variante: prima când lăstarul se formează la baza plantei:

Imagine

Imagine

Imagine

Cefaliul se va forma în aceleaşi condiţii pe lăstar ca şi pe planta mamă (timp de formare, modul de aşezare). În acest caz lăstarul prezintă aceleiaşi caracteristici ca şi planta mamă şi se ajunge chiar la formarea unor mici colonii dacă lăstărirea se produce la o vârstă mai fragedă a plantei

Imagine

Imagine

În al doilea caz lăstarul se formează pe partea superioară a plantei, lângă cefaliu sau din acesta şi la o vârstă inaintată a plantei poate într-adevăr ca urmare a rănirii acestuia.

Imagine

Imagine

În acest caz lăstarul va prezenta alte caracteristici ca şi planta mamă atât ca formă, spini, aşezarea cefaliului. S-a observat că în acest caz cefaliul se formează după un timp mult mai scurt ca şi la planta mamă.

Imagine

Imagine

_________________
Numai bine şi mulţi cactuşi

siuka

www.aztekium.ro


          Sus  
 
 Subiectul mesajului: Lastar
MesajScris: Mie Mar 18, 2009 4:00 pm
  

Avatar utilizator

Membru din: Joi Iul 31, 2008 9:14 pm
Mesaje: 135
Localitate: Satu Mare
Buna!

Am si eu o imagine cu un Melocactus intortus din natura ce a lastarit sus !

Imagine

_________________
AlexT.


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 26, 2010 3:33 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

Am avut ocazia sa revad la ultima intalnire a CSSNZ Auckland Melocactusul prezentat in postul meu din 14 Martie 2009 (foto din 2005, din pacate cu telefonul mobil). Nu era intr-o stare prea grozava... lastarul iesit din cefaliu se dezvoltase binisor, planta in sine insa... avea o epiderma galbuie, arata destul de bolnava.

Propietara plantei, Val Parkinson - o decana a CSSNZ, a adus-o la intalnire ca sa-i facem o 'disectie' - si din nou s-a nimerit sa nu am aparatul foto cu mine. Ideea era sa observam daca lastarul formase radacini prin corpul plantei mame sau nu (am inteles ca este posibil sa trimita radacini prin scheletul lemnos si in acest caz se poate desprinde si inradacina forte usor). in cazul de fata nu formase radacini, asa ca in ultima instanta acesta va trebui sa fie inradacinat ca oricare alt butas.

Interesant a fost iarasi faptul ca nu s-a descoperit nici o problema cu planta mama - radacinile erau OK, nici urma de boala in tesuturile ei, desi poate putin mai deshidratate decat ne-am fi asteptat, repet - in ciuda aparentei bolnavicioase planta mama era IN REGULA. Initial s-au taiat felii din lateral pentru a ase ajunge la scheletul lemnos si a se vedea daca inauntrul sau exista radacini ale lastarului. Din pacate nu, aparent acesta se hranea direct din corpul mamei.

Sa fi fost un "abandon voluntar" in favoarea lastarului? O teorie pusa in discutie a fost ca un Melocactus matur are nevoie de doar o fractiune din resursele unui melo tanar si in crestere, prin urmare planta mama extragea din mediul exterior mult mai putin decat avea nevoie juniorul, obligandu-l pe acesta sa consume incet-incet rezervele acesteia. De unde si aparanta bolnavicioasa, in ciuda oricarui motiv aparent.

Oricum, oricat de cruda ar parea operatiunea in ultima instanta a fost interesanta si instructiva. Nu apuci in fiecare zi sa vezi un Melocactus pe "dinauntru".

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 26, 2010 9:01 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Dum Aug 03, 2008 10:37 am
Mesaje: 854
Localitate: Bucuresti
Salut prieteni !

Interesant subiectul !
Eu cred ca cele descrise mai sus sunt niste fenomene diferite:

1. Lastarirea, chiar si apicala, este normala in cazurile in care conul de crestere este afectat intr-un fel sau altul;

2. Intr-un melon dezvoltat, unele seminte pot gasi conditii adecvate germinarii (desi cred ca in mod normal sunt inhibate chimic - este o exceptie). Mai ciudat ar fi sa germineze acolo o planta din alt gen - dar cred ca este posibil !

3. In cazul descris de Eduart, cred ca este doar un lastar, crescut din areole din apropierea cefaliului. Nu stiu de ca planta a intrat in remisie (cred ca tocmai de aceea a lastarit !) dar nu mi se pare logic sa presupunem ca un lastar tanar absoarbe mai multe substante decat poate planta mama sa absoarba - cum se aplica asta in cazul plantelor cu zeci de lastari ?

_________________
Toate cele bune !
Liviutz


          Sus  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Oct 26, 2010 10:05 am
  

Avatar utilizator

Membru din: Mie Aug 06, 2008 10:57 am
Mesaje: 931
Localitate: Auckland, Noua Zeelanda
Salut tuturor,

alut Liviutz,

Citat:
Nu stiu de ca planta a intrat in remisie (cred ca tocmai de aceea a lastarit !) dar nu mi se pare logic sa presupunem ca un lastar tanar absoarbe mai multe substante decat poate planta mama sa absoarba - cum se aplica asta in cazul plantelor cu zeci de lastari ?


Pe scurt ca sunt pe fuga...

1. faptul ca a lastarit nu cred ca presupune neaparat intrarea in remisie a plantei, in fond totul s-a derulat in 6 ani! Cauza cred ca este la... puctul 3!

2. un lastar normal gaseste si alte metode de absorbtie a substantelor nutritive, de regula prin radacini proprii. Apoi, la plantele care lastaresc in mod obisnuit, lastarii care raman atasati de planta mama nu ajung de regula la dimnensiunile si dezvoltarea acesteia. Acest fapt sugereaza un mecanism de protectie a plantei mama.

3. initial s-a cautat radacina lastarului, care - conform patronului nurseriei Coromandel Cacti care a foar "chirurgul" - poate penetra scheletul central lemnificat la plantele batrane pana in zona in care se gasesc radacinile, infigandu-se in pamant. In cazul de fata ea nu a fost produsa.

Vorbesc evident doar de cazul descris de mine.

Numai bine,

Eduart

_________________
I'm not young enough to know everything.
(J.M. Barrie)

https://carpophyma.page.tl/


          Sus  
 
 
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Mergi la:  

Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum


cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România